FRANCOUZSKÝ BULDOČEK - FRENCH BULLDOG - BOULEDOGUE FRANCAIS
CHOVATELSKÁ STANICE - KENNEL

NOVINKY
O NÁS
O PLEMENI
ŠTĚŇATA
ODCHOVY
NAŠE FENY
NAŠI PSI
K PRODEJI
KONTAKT
>> english

O PLEMENI

"Někdy něco může vypadat krásně jen proto, že je to tak odlišné od ostatního kolem..."
Andy Warhol


Francouzský buldoček To, čím zaujme buldoček na první pohled každého je jistě jeho extravagantní a neobvyklý vzhled. Většina lidí má na jeho exteriér vyhraněný názor - buď se líbí nebo vyloženě nelíbí. Žádný buldoček není zkrátka "jen průměrným psem", kterého mineme bez povšimnutí.
Hned jako druhou výjimečnost bych upozornila na jeho povahu. Buldoček patří mezi tzv. malá molosoidní plemena. Je všeobecně známo, že molosoidní plemena patří mezi povahově nejpříjemnější. Většinou se jedná o vyrovnané, klidné, neštěkavé a nezákeřné společníky. Jednou větou buldoček je malý pes s povahou a srdcem velkého jedince.
Jako plemeno byl uznán teprve asi před 130 lety. Prapůvod bude asi v Anglii, kdy se drobní řemeslníci a textilní dělníci přeplavili se svými malými "hadrářskými psíky" do Francie a tam ti nejnadšenější pokračovali v jejich šlechtění a zdokonalování. Výsledky mnohaleté chovatelské práce těchto obyčejných - většinou Pařížanů - jsou jistě znamenité.
Takže jestli žijete ve městě, máte malý byt, jste starší osoba nebo rodina s malými dětmi, chcete se odreagovat od stresu a nemáte moc času ani energie na složitou údržbu psího zevnějšku a náročný výcvik…zkrátka chcete hlavně přizpůsobivého a neštěkavého kamaráda, potom Vám toto plemeno můžu vřele doporučit.
Také lidé z bohémských kruhů (herci a umělci, malíři…ale ve Francii třeba i barové tanečnice a kurtizány) měli vždy v oblibě buldočky. U nás patří mezi jejich majitele např. herečky Jiřina Jirásková, Halina Pawlowská nebo Hana Hegerová.


Co by Vás dále mohlo zajímat ...
Vzhled: malý, ale silný a svalnatý pes s mohutnou hlavou s velkýma vztyčenýma ušima - velmi nápadné tzv. netopýří a zkrácenou čenichovou partií. Srst je krátká a hustá, ocas krátký.
Zbarvení: žíhané černorezavé, strakaté černobílé nebo plavé - béžové (tzv. fawn).
Velikost: výška v kohoutku kolem 30 cm, hmotnost 8 -14 kg
Charakteristika: okouzlující společník, stále veselý ale ne hektický nebo nervózní, s vyvinutými hlídacími instinkty, přizpůsobivý, vyrovnaný.


Francouzský buldoček Pro koho se hodí a nehodí: Je to pes s velkou potřebou sociálního kontaktu - se svým pánem, rodinou, lidmi, dobře se snese s ostatními zvířaty. Proto - je absolutně nevhodné jeho umístění mimo byt chovatele (třeba v kotci, venku apod...kde ale můžou být jiná plemena docela spokojená) - tam by psychicky strádal.
Z jeho velké sociálnosti vyplývá i jeho přizpůsobivost člověku, skromnost...aby mohl být člověku co nejblíž je schopen se maximálně uskromnit, řekla bych až nedůstojně ponížit. (můžete ho mít bez problému i v malém bytě - nebude bezdůvodně štěkat a udělá, co Vám na očích vidí - jen aby mohl být ve Vaší blízkosti). Někteří jedinci mají sklon k dominantnosti , tvrdohlavosti a jakési manipulaci s pánečkem - která je ale dobře zvládnutelná důslednou výchovou.
Je vhodný pro ty, kteří hledají společenského a doprovodného, na údržbu a výchovu nenáročného psa-společníka, který je schopen i omezenějších turistických či sportovních výkonů. Pracovní nebo snad lovecké výkony od něho nečekejte.
Proč si pořídit psa s PP: Průkaz původu je vlastně úředně doložený doklad o předcích chovných psů(rodičů) a odchovaných štěňat( potomků) až do 4. pokolení zpětně. Takový chov je většinou pečlivě řízený chovatelem, je průhledný a transparentní. Z chovu by měli být vyřazování všichni z nějakých vážných důvodů nevhodní a vadní jedinci (po stránce zdravotní, exterierové a povahové). Všichni chovní jedinci musí úspěšně absolvovat uchovňovací proces (tzn. bonitaci neboli chovnou přehlídku). Chov s PP je kontrolován chovatelským klubem a pokud chovatel nesplní podmínky chovatelského řádu (tj. chov musí mít určitou profesionální a etickou úroveň) jeho odchovancům nebude PP vydán a chovateli nebude umožněno chovat psy s PP.
Oproti tomu u tzv. „bezpapírových“ jedinců Vám jejich chovatel nemůže dát žádnou záruku, co se jejich rodičů týká, takový chov není nijak kontrolován. Tzv. „psi bez PP“ jsou formálně vlastně kříženci se znaky určitého plemene.


© fefi design 2009
fefi.wz.cz